Моніторинг прав людей з інвалідністю в окупованому Криму

З червня по жовтень 2022 року у партнерстві з Кримською правозахисною групою ми провели дослідження стану дотримання прав людей з інвалідністю в тимчасово окупованих АР Крим та місті Севастополі.

Моніторингова група проаналізувала українське та російське право, провела контент-аналіз засобів масової інформації та опитування людей з інвалідністю, адвокатів та адвокаток, що працюють із темою захисту їхніх прав. Матеріали збиралися дистанційно й переважно онлайн.

На основі проведеної роботи моніторингова група визначила ряд фундаментальних характеристик становища дотримання прав людей з інвалідністю у Криму:

  • На території півострова не використовують правозахисний підхід до інвалідності, застосовується переважно медична модель інвалідності.
  • Принцип «нічого про нас без нас» не працює: усі критичні висловлювання несуть за собою ризик покарання.
  • Людям з інвалідністю важко забезпечувати собі навіть базові потреби, адже пенсії та пільги не сильно відрізняються від українських при втричі більшому прожитковому мінімумі. 
  • Послуги з реабілітації стали менш доступними, їх якість погіршилася.
  • Створюються умови для дискримінації та виключення людей з інвалідністю з суспільного життя. ЗМІ формують викривлене розуміння інвалідності, а самих людей з інвалідністю зображують, як жертв.
  • Окремі права людини, такі як доступна інформація, віднесені до пільг, що нівелює значення прав людини у суспільстві і ставить їх забезпечення у залежність від бажання влади.
  • На півострові відсутні пристосовані заклади для відбування покарань людьми з інвалідністю. Це означає майже гарантовані катування для них. 
  • Півострів не готовий до евакуації людей з інвалідністю у випадку перенесення туди бойових дій, є висока потреба у вивезенні людей для лікування та реабілітації через нестачу лікарських засобів.

На основі проведеного дослідження вже розпочаті адвокаційні кампанії щодо прав людей з інвалідністю у тимчасово окупованому Криму. Моніторингова група також розробила рекомендації для міжнародних організацій, дотичних до захисту прав та інтересів людей з інвалідністю, країн-учасниць Міжнародної Кримської платформи, органів влади України, громадянського суспільства та журналістської спільноти.